Çocuklar İçin Yoga

Çocuk yogası,  yaratıcı dramayı, jimnastiği, müziği, nefes tekniklerini ve beden-zihin senkronizasyonunu içinde barındırır.

 

Yapılan çalışmalar, bedenden toksin atılımını hızlandırır ve güçlü kasların oluşmasına yardımcı olur. Tıkalı burunlar açılır. Günümüzde, çocukların beslenmesindeki olumsuzluklar, maruz kaldıkları elektromanyetik yüklenme ve hareketsizliğin sonucu olarak ortaya çıkan, erken ergenlik, alerjiler, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi birçok rahatsızlıkla baş etmek, yoga ve nefes çalışmalarıyla mümkündür.

Nefes egzersizleriyle, kendi nefes alıp verişlerinin farkına varırlar ve akciğerleri, diyaframı tanırlar. Doğru şekilde yapılan nefes egzersizleriyle, kendilerini sakinleştirebilmeyi ve rahat bir uykuya geçişi öğrenirler.

 

 

Biz yogayla, çocukların kendilerini, diğer insanları ve doğayı sevmelerini ve değer vermelerini sağlamayı amaçlıyoruz. Mesela, eşli yoga duruşlarıyla, başka bir bedene zarar vermeden dokunmayı öğrenirler.

 

Çocuklar, öğrenim hayatları boyunca, birbirleriyle yarışmak durumunda kalıyorlar. Başarı, rekabetle sağlanmaya çalışılıyor. Bizler, çocuk yogasının hiçbir bölümünde, rekabete yer vermiyoruz ve birlikte başarmanın keyfine varmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Yoga hareketleri, çocuğun bedeninin el verdiği ölçüde çocuğa yaptırılır ve yaptığı hareket, ona ne kadar çok keyif veriyorsa, o kadar başarılı yapılmıştır. Çocukların motivasyonu, bu kriter doğrultusunda sağlanmaya çalışılır.

 

Çocuklar, kendilerini ve dünyayı oyunla keşfederler. Oyun,  gerçek yaşamla hayaller arasında kurulmuş en sağlıklı ve verimli yoldur. Çocukların kendilerini en özgür ve keyifli hissettikleri zamanlar, oyun zamanlardır. Bu nedenle, tüm derslerimiz tamamen oyuna yöneliktir. Oyunlar, hayal kurma, müzik ve tempolu hareketlerden oluşur.

 

Çocukların, sakinleşip bedenlerinin ve zihinlerinin farkına varmaları için, dersi meditasyonla sonlandırıyoruz. Meditasyon, çocukların, düşüncelerinin, duygularının ve bedensel ihtiyaçlarının farkına varmalarına, sezgiselliklerini, konsantrasyon ve imgeleme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur.